معرفی نرم افزار های حفاری و تکمیل چاه

معرفی نرم افزار های حفاری و تکمیل چاه


1- نرم افزار Drilling Office

نرم افزار DRILLING OFFICE یکی از نرم افزارهای قدرتمند شرکت  Schlumberger در زمینه حفاری می‌باشد. این نرم افزار برای برنامه ریزی و طراحی چاه های نفت و گاز مورد استفاده قرار گرفته و به صورت سیستم یکپارچه، ابزار مورد نیاز را در دسترس مهندسان حفاری قرار می دهد تا در حداقل زمان و با کمترین هزینه و خطا، محاسبات مربوط به عملیات حفاری را انجام دهند.
محاسبات مربوط به عملیات حفاری شامل طراحی مسیر چاه، محاسبات نزدیکی و تداخل دو چاه در یک منطقه، طراحی مجموعه ته چاهی (BHA)، محاسبات هیدورلیک، محاسبات مربوط به حفاری انحرافی، محاسبات Torque & Drag و نمایش 3 بعدی مسیر چاه طراحی شده، تنها بخشی از کارایی های این نرم افزار قدرتمند است.
این نرم‌افزار شامل دو دسته ماژول اصلی و فرعی می‌باشد.
ماژول های اصلی آن تحت گروه Power Plan شناخته می‌شوند و جهت طراحی چاه، اجرای چاه و تحلیل‌های نهایی به‌کار می‌روند. این 8 ماژول اصلی عبارتند از:
Hydraullics
Drill Viz
Drill SAFE
BHA Editpor
Close Approach
Survey Editor
Well Design
Data Browser
سایر ماژول های فرعی این نرم افزار، که به عنوان ماژول کمکی به کار گرفته می‌شوند عبارتند از:
Bit on Seismic
PPW
Query Tool
DD  Tool Box
Well TRACK
TDAS
Side Kick
Power Draw
Risk TRACK
Cem CADE
​​​​​​​
2- نرم افزار LandMark


نرم افزار LandMark توسط شرکت آمریکایی هالیبرتون طراحی شده است که بطور گسترده ای در صنایع بالادستی نفت مورد استفاده قرار می گردد. برای یک مهندس حفاری بسیار مهم است، که امکان انجام تمام محاسبات از ابتدا تا آخرین مرحله طراحی یک چاه را بتواند با استفاده از یک نرم افزار انجام دهد. در سال های اخیر فرآیند طراحی مسیر چاه با توجه به چالش های جدید، همچون افزایش طول حفاری و پیامد آن افزایش مشکلات حفاری، مهندسین را غالباً بسوی استفاده از برنامه حفاری جهتدار چاه ها سوق می دهد.

امروزه عنصر مهم در طراحی چاه ها روند همکاری بین افراد مسئول در تمام سطوح تصمیم گیری است. نرم افزار لندمارک این امکان را با استفاده از یک پایگاه داده مشترک که برای پشتیبانی از سطوح مختلف از داده های مورد نیاز، برای استفاده در مهندسی حفاری، فراهم آورده است. 
این نرم افزار بطور کلی از ۱۴ ماژول تشکیل شده است که عبارتند از:
Compass، CasingSeat، WellPlan ،StressCheck، Well Cost, WELLCAT, Data Analyzer ، Profile ،Real-Time View ،EDM DATA Merging ،Open Well ،Drilling Field Mapping، ،Field Office Data Transfer ،Drilling Data Migration

3- نرم افزار SYSDRILL​​​​​​​​​​​​​​


نرم افزار Sysdrill طراحی شده توسط شرکت Paradigm، این امکان را به شرکت های سرویس دهنده حفاری می‌دهد که با ریسک و عدم قطعیت کمتر، با سرعت، دقت و ایمنی بیشتر به طراحی و اجرای چاه‌های حفاری بپردازند. این نرم افزار شامل قسمت مختلفي است كه هر يك كاربرد خاصی دارند. عمده نرم افزارهايي كه در اداره عمليات ويژه جهت طراحي و كنترل حفاري جهت دار از آنها استفاده مي شود عبارتند از:
نرم افزار Director نرم افزاري است شامل يك سيستم پيشرفته جهت طراحي چاه و مديريت داده هاي بدست آمده از حفاري چاه جهت دار در سيستم ويندوز. اين نرم افزار قابليت و توانائي بالايي در مدل كردن همه وضعيتهاي حفاري جهت دار و تحليل آنها در حالتهاي مختلف را دارد از جمله قابليتهاي اين نرم افزار در طراحي چاههاي جهتدار مي توان به توانائي Anti- Collisionآن جهت جلوگيري از برخورد چاههاي مجاوري كه از يك سكوي حفاري ، حفر مي شوند و توانائي ديگر از جمله Project ahead جهت پيش بيني سر مته اشاره نمود.
نرم افزار  Drill- IT عبارت از يك قابليت پيشرفته مهندسي مكانيك در نرم افزار Sysdrill كه شامل قسمتهاي مختلفي است و در زير مختصراً به توضيح هر كدام پرداخته شده است .
نرم افزار Slider كه وظيفة آن آناليز و بهينه سازي گشتاور و نيروي باز دارنده وارد بر رشته حفاري مي باشد ( Torque & Drag )
نرم افزار Pump- IT که وظيفة آن آناليز و بهينه سازي هيدروليك سيال حفاري مي باشد در اين نرم افزار مي توان پارامترهاي مهمي از هيدروليك سيال حفاري از قبيل Bit TFA , Flow Rate, BHHP , JIF و در صد Bit Pressure loss را بدست آورد همچنين در اين نرم افزار مي توان Surge , swab , ECD را در برابر گراديان خالص يا شكست فشار سازند محاسبه نمودن و نمودارهاي Surge , Swab را در حين پيمايش چاه جهت بدست آوردن بيشترين سرعت در حين راندن لوله هاي جداري يا رشته حفاري رسم نمود.
نرم افزار SAG از اين نرم افزار جهت خنثي كردن اثرات ناشي از خميده شدن ساق حفاري ( BHA ) تحت تأثير نيروي وزن لوله هاي وزني ( Drill Collar ) و وزن اعمالي شده روي مته (W.O.B ) برروي زاوية خوانده شده توسط سيستم اندازه گيري در حين حفاري ( MWD ) كه در قسمت ساق حفاري قرار دارد ، استفاده مي شود.​​​​​​​

4- نرم افزار  Wellcat


یکی از موارد بسیار مهم جهت حفاری ایمن و صحیح چاه‌های نفت، طراحی مناسب لوله جداری، لوله مغزی، تجهیزات تکمیل چاه و رشته حفاری می‌باشد. این موارد در چاه‌های HT/HP اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. نرم افزار  WellCat محصول شرکت Halliburton بوده و به مهندسین امکان مدل سازی شرایط پیچیده HT/HP، حفاری آب‌های عمیق و حفاری در لایه های نمکی را می‌دهد تا با در نظر گرفتن نکات فنی و اقتصادی، طراحی مناسب لوله مغزی و لوله جداری را انجام دهند.​​​​​​​

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید