بازار کار مهندسی نفت

بازار کار مهندسی نفت


1- بازار کار مهندسی نفت داخل کشور 

به طور کلی مهندسین نفت در چندین حوزه مختلف می‌توانند استخدام شده و به فعالیت‌های علمی و کاری خود بپردازند.
فعالیت‌های اداری و ارائه خدمات مهندسی، مشاوره ای و نرم افزاری
فعالیت‌های تجربی - عملیاتی و کار در محیط های بیابانی
فعالیت‌های پژوهشی و آزمایشگاهی

عموما روند استخدامی مهندسین نفت از طریق شرکت ملی نفت ایران صورت می‌گیرد، اما شرکت‌های خصوصی و نیمه خصوصی هم در این زمینه فعالیت هایی دارند. با توجه به وجود میادین عظیم نفت و گاز در کشور، کشف میادین جدید و گسترش سرمایه گذاری‌های لازم در این حوزه، حضور متخصص در این رشته به اعتلای صنعت نفت کشور کمک شایانی خواهد کرد.


بازار کار دواتی  مهندسی نفت :
این شرکت‌ها زیرمجموعه وزارت نفت بوده و معمولا از طریق آزمون استخدامی کتبی و سپس مصاحبه حضوری اقدام به جذب نیرو می‌کنند. در واقع پس از اعلام نتایج آزمون کتبی، کسانی که نمره کافی را کسب کرده باشند، در تاریخ مشخص، به مصاحبه حضوری فراخوانده می‌شوند. اطلاع رسانی در این زمینه و زمان برگزاری آزمون استخدامی از طریق لینک صورت می‌گیرد. در این آزمون، برای پذیرش معمولا سهمیه‌‌های متفاوتی در نظر گرفته می‌شود. برای مثال، بومی بودن در استان محل پذیرش و تحصیل در دانشگاه صنعت نفت، از جمله این سهمیه‌ها است.
نکته قابل توجه این است که در آگهی‌های استخدامی شرکت ملی نفت، تعداد مهندسین نفت و گاز مورد نیاز این شرکت، بسیار کمتر از سایر رشته ها، از جمله مهندسی مکانیک، شیمی، عمران و یا حسابداری بوده و این نکته رقابت در این زمینه را سنگین کرده است.
به دلیل آموزش بیشتری که توسط  شرکت‌های دولتی صورت می گیرد، این شرکت‌ها جهت آغاز کار یک نیروی تازه وارد به صنعت، نسبت به شرکت‌های خصوصی شرایط بهتری دارند.​​​​​​​


بازار کار خصوصی  مهندسی نفت:
در شرکت‌های خصوصی، دو موضوع بسیار حائز اهمیت است. تخصص در زمینه مورد نیاز آن شرکت و تسلط بر زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین‌المللی. این شرکت‌ها با توجه به نیاز خود اقدام به جذب نیرو کرده و در صورت کارآمدی نیرو، کار را با او ادامه می‌دهند. بنابراین مراجعه به سایت این شرکت‌ها و یا ارتباط داشتن با افراد حاضر در آن شرکت، می‌تواند زمینه حضور در آن را فراهم کند.
2- بازار کار مهندسی نفت خارج کشور


با توجه به اینکه نفت همواره جزء یکی از موارد مورد نیاز برای ادامه حیات در جهان است، تقاضا برای مهندسان نفت هر ساله در حال افزایش است و پیش بینی می شود این افزایش تقاضا در سال های آینده هم وجود داشته باشد. خوشبختانه بازار کار در رشته مهندسی نفت بسیار خوب است و کمتر فارغ التحصیلی از رشته مهندسی نفت دیده می شود که بیکار باشد! شکی نیست که مهندسان نفت درآمد بسیار بالایی دارند، اما با این حال در برخی از کشور ها به این رشته نیز مانند سایر رشته ها بهای بیشتری داده می شود و مهندسان نفت از درآمد بالاتری برخوردار هستند. در جدول زیر به مهم ترین این شرکت در کشور های مختلف اشاره می شود.


​​​​​​​


شرکت های صنعت حفاریشرکت های Offshoreشرکت های اکتشافیسایر
حفاري نفت و گاز پرشيا- قشم (POGDC)مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايراندانا انرژیتوسعه پترو ايران (PEDCO)
پارس پترو زاگرس (PPZ)توسعه سازه هاي دريايي تسديد (TASDID)آسماریپترو پارس (PPARS)
حفاري نفت و گاز پرشيا- قشم (POGDC)گروه مهندسي و ساختمان صنايع نفت (OIEC)دانا پايهپارس پترو زاگرس (PPZ)
اكتشاف و حفاري انرژي گستر پارس (PEDEX)خدمات مهندسی نفت کیش (KPE)اکتشاف نفتمپصا (MAPSA)
نام شرکتنام شرکتنام شرکتنام شرکت
شركت نفت بى پىشركت آرامكو انستيتيو نفت استرالياشركت ملي نفت ونزوئلا
شركت نفت توتالشركت ملي نفت قطرانستيتيو نفت و گاز برزيلشركت ملي نفت عراق
شركت نفت تگزاكوشركت ملي نفت امارات متحده عربيموسسه نفت فرونتيرشركت نفت شل
شركت نفت اكسونشركت نفت كنوكوشركت نفت لوك اويلموسسه نفت سين اپك – چين

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید